Етична рада утворюється з метою сприяння органам, що обирають (призначають) членів Вищої ради правосуддя, у встановленні відповідності кандидата на посаду члена Вищої ради правосуддя (ВРП), діючого члена ВРП критеріям професійної етики та доброчесності.
Діяльність Етичної ради є ключовим етапом судової реформи в Україні. Як відомо, саме ця реформа є однією з найбільш важливих та довгоочікуваних для українського суспільства. Її успішна реалізація зможе покращити доступ громадян до справедливого суду, в якому вони зможуть ефективно захистити свої права та вирішити спори. Крім цього, на важливості судової реформи наголошують усі міжнародні партнери України. Вона зможе розкрити інвестиційний потенціал держави, позитивно вплине на економічний розвиток та макрофінансову стабільність.
Завдання Етичної ради:
— перевірка за критеріями професійної етики та доброчесності кандидатів на посади членів ВРП;
— проведення одноразової перевірки на відповідність цим самим критеріям членів чинного складу ВРП за винятком Голови Верховного Суду, що входить до нього за посадою.
Хто може бути членом Етичної ради:
Членами Етичної ради можуть бути особи, які мають бездоганну ділову репутацію, високі професійні та моральні якості, суспільний авторитет, відповідають критеріям професійної етики та доброчесності, мають досвід роботи не менше п’ятнадцяти років із здійснення судочинства або адвокатської чи прокурорської діяльності, або наукової діяльності у галузі права.
Як формується:
До складу Етичної ради входять шестеро осіб:
1) три особи з числа суддів або суддів у відставці, запропоновані Радою суддів України;
2) одна особа, запропонована Радою прокурорів України;
3) одна особа, запропонована Радою адвокатів України;
4) одна особа, запропонована Національною академією правових наук України в особі Президії.
Списки запропонованих осіб від кожного із суб’єктів формування оприлюднюються на офіційному веб-сайті Вищої ради правосуддя та офіційному веб-порталі судової влади України.
Призначає членів Етичної ради Голова Вищої ради правосуддя не пізніше п’яти робочих днів після закінчення строку на подання списків рекомендованих кандидатів від усіх суб’єктів формування Етичної ради.
Якщо Голова Вищої ради правосуддя не призначить членів Етичної ради у визначений строк, троє перших у списку кандидатів, поданому Радою суддів України, перший кандидат, запропонований Радою прокурорів України, перший кандидат, запропонований Радою адвокатів України, та перший кандидат, запропонований Національною академією правових наук України в особі Президії, вважаються призначеними.
Важливо: перший склад Етичної ради формується з трьох осіб із числа суддів або суддів у відставці, запропонованих Радою суддів України, та трьох осіб, запропонованих міжнародними та іноземними організаціями, які відповідно до міжнародних або міждержавних угод протягом останніх п’яти років надають Україні міжнародну технічну допомогу у сфері судової реформи та/або запобігання і протидії корупції.
Склад Етичної ради був сформований відповідно до положень Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо порядку обрання (призначення) на посади членів Вищої ради правосуддя та діяльності дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя» № 1635-ІХ від 14 липня 2021 року.
До першого складу Етичної ради увійшли: суддя Верховного Суду у Касаційному кримінальному суді Лев Кишакевич, суддя Київського апеляційного суду у відставці Юрій Трясун, суддя Східного апеляційного господарського суду у відставці Володимир Сіверін, суддя Апеляційного суду Англії та Уельсу у відставці сер Ентоні Хупер, суддя Верховного Суду штату Массачусетс у відставці Роберт Корді та колишня Генеральна прокурорка Естонської Республіки Лавлі Перлінг.
З 31 липня 2024 року Роберт Корді припинив повноваження члена Етичної ради за власним бажанням. Натомість з 22 серпня 2024 року Пітер Ф. Шенк, прокурор США у відставці, став новим членом Етичної ради.
Керівний склад: